ANASAYFA

Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, dağcılık ve doğa sporlarının geliştirilmesi amacıyla, uzun yıllardan beri dağcılık
deneyimine sahip, doğaya karşı sorumlu, güvenilir kişilerce kurulmuştur.


Bizler dağda zor koşullarda karda, tipide küçük bir çadırda ekmeğini paylaşmış, el ele ve omuz omuza vermiş kişileriz.
Olympos ailesi olarak bizler tüm çalışmalarımızda ve etkinliklerimizde gönüllüyüz. Amacımız; Yurdumuzda dağcılığın
korunmasını, geliştirilmesini ve büyümesini sağlamak. Dağcılığın ruhunu ve geleneğini korumak. Güvenli ve etik dağcılığı
geliştirmek. Ulusal ve uluslararası organizasyonlar ile, dağcılık sporu başta olmak üzere, tüm doğa sporlarının gelişmesini
sağlamak. Gençleri doğa ile buluşturup, dağ ve doğa sporları ile onların sağlıklı ve doğru gelişimlerine katkıda bulunmak.
Sosyal sorumluluk projeleri ile, toplumda birey olmanın gereklerini yerine getirmek. Yaşama, çevreye, doğaya saygılı
ve bu değerlere sahip çıkan, savunan duyarlı bireylerin yetişmesini sağlamak. Dağları, doğayı ve çevreyi korumak için çalışmalar yapmak. Çalışmalarında,
uluslararası ve ulusal kuruluşlarla işbirliği yapmak ve dayanışma içerisinde olmak. Bu bilgi ve tecrübe birikimimizi sizlerle paylaşmak ve sizlerle birlikte
geliştirmek ve büyütmektir. Yaşamı, dağları ve doğayı seven herkese Hoş geldin diyoruz.

 

 

Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü olarak, doğaya ve dağlara dikkat çekmek amacıyla düzenlediğimiz ‘’Dört Mevsim’’ konulu fotoğraf yarışmamıza toplam 34 fotoğraf sanatçısı arkadaşımız, 592 fotoğraf ile katılmıştır.
Seçici Kurulumuz, 17 Aralık 2022 cumartesi günü toplanarak, ödüle ve sergilenmeye değer bulunan fotoğrafları belirlemiştir.
Seçici Kurulun değerlendirmesine göre ,

 1. İnci Dündar Uysal – Marmaris
 2. Ahmet Yetkin Yılmaz -Kocaeli
 3. Bilgin Yarıkkaya –Bursa
  1.Mansiyon : İnci Dündar Uysal – Marmaris
  2.Mansiyon : Selman Çetin – Bursa
  3.Mansiyon : Dursun Ali Saraç-Kuşadası
  4.Mansiyon : Yücel Murat – İzmir
  Ödülü kazanmışlardır.
  Ayrıca, Ahmet Yetkin Yılmaz, Aygün Günay, Barış Uygunuçarlar, Bilgin Yarıkkaya, Dursun Ali Saraç, Erdal Kocaman, Erhan Pekmen, Ferdi Gül, İnci Dündar Uysal, Mehmet Ali Kömürcü, Mustafa Çapa, Orcan Akyüz, Sabri Aslışen, Selman Çetin, Serkan Filizci, Sıracettin Arslan ve Yücel Murat’a ait fotoğraflar sergilemeye hak kazanmıştır.
  Ödül alan, fotoğrafı sergilenmeye değer bulunan, yarışmamıza katılan, tüm arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ediyor ve de tebrik ediyorum. jüri başkanlığını Metin Aksoy’un yaptığı yarışmanın, jüri üyeleri, Celal Bayak, Muhsin Ağaya, Nurten Erdal ve Niyazi Tuncel idi. Fotoğraf yarışmamızın koordinatörlüğünü yürüten sevgili Cem Özer arkadaşımıza, koskoca 1 günlerini ayırarak, konu, ışık, kompozisyon… vs. açılardan çok ince ince seçim yapan sevgili seçici kurul üyelerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.
  Ödül töreni ve sergi açılışımız 25 Mart 2023 tarihinde Kültürpark – İzmir Sanat Galerisinde saat 19.00’da yapılacaktır.

 


Örnekköy Çocuk Ormanı

Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü olarak, Örnekköy Çocuk Ormanı projesine dikkat çekmek amacıyla, bu haftaki günübirlik yürüyüşümüzü Örnekköy Çocuk Ormanından başlattık. Yürüyüşe, her yaştan çocuklar, büyükler ve Ulusal Down Sendromu Derneğinin gençleri katıldı. Burada bir grubumuz, Sancaklı, şelale senatoryum parkurunda yürüyüş yaparken, çocuk grubu da, Çocuk Ormanında, daha kısa ama keyifli bir yürüyüş yaptı. Ayrıca, çocuklar ile çadırlar kuruldu, küçük yaştan beri yürüyüşlere, kamplara, tırmanışlara katılan küçük dağcımız sevgili Eren Moray, kaya tırmanışı yaptı. Oyunlar oynandı. Çocuklarda doğa ve çevre bilinci üzerine söyleşi yapıldı.
Karşıyaka Kaymakamlığı , Ege Orman Bölge Müdürlüğü ve Karşıyaka okullarının ortak çalışması ile yapılan ve Olympos Dağcılık Kulübü olarak, bizim de için de olduğumuz Çocuk Ormanı projesinin, Türkiye’ye örnek olacağına inanıyoruz. Bu proje ile amacımız; çocukların doğaya çıkarılması, bazı derslerin doğada yapılması, oyunlar oynatılması, yürüyüş ve çadırlı kamplar yapılmasıdır. Böylelikle, daha paylaşımcı, kendine güvenen, sağlıklı, çevresine , ağaca, doğaya duyarlı bireyler yetişmesine vesile olmaktır. Her alanda örnek olan, öncülük yapan güzel İzmir’imizin, yine ülkemize öncülük edecek bu güzel projesi, Örnekköy’de, hayat bulması İzmir için çok büyük şans .
Eğitimde doğanın gücü, kanıtlanmış ve pek çok ülkenin ulusal eğitim programlarında uygulanmaktadır . Bizler zaten sürekli doğada olduğumuz için sonuçlarını çok net gördüğümüz örneklerimiz var. Bu nedenle bu projeyi çok önemsiyoruz.
Sınavdan sınava koşan çocukların oyuna vakti kalmadığı gibi, çocukların yeni eğlenceleri , maalesef cep telefonları, bilgisayar, televizyon ya da alışveriş merkezleri oldu. Her geçen gün doğadan uzaklaşan çocuklar , küçük yaşta depresyonla tanışır oldu, aşırı kilo, kolestrol gibi sağlık sorunları arttı.
Çocuklar ne kadar küçük yaşta doğaya çıkarılır ise, öğrenme yetileri o kadar gelişir ve de başarılı olurlar diyor ve tüm çocukları doğada olmaya ve Örnekköy Çocuk Ormanına çağırıyoruz.

                    Olympos Dağcılık&Temiz Kapler Down Sendromu Derneği Güzel Bir Gün


Bizden Haberler

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından, İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde yapılan Emniyetçilik eğitime katılan kulübümüz üyesi Hakan Ünal arkadaşımız, eğitimi başarı ile tamamlamıştır. Arkadaşımızı gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz


Aladağlarda Zirveler ve Trans Faaliyetimizden….Olympos Dağcılık Kulübü olarak, 2-7 Temmuz tarihlerinde Aladağlarda Emler, Eznevit ve Karasay zirvelerini yaptık, Aladağlar trans yaptık. Aksu Vadisinde kar tünellerinde yürüdük. Tek kelimeyle muhteşem geçen faaliyetimizde rehberlikleri için Faruk Hariri ve İnci Dündar Uysal arkadaşlarıma, ayrıca katılan herkese gönülden teşekkür ve de tebrik ediyorum. Başka güzel etkinliklerde görüşmek dileğiyle, sevgiler… Faruk Hariri Emler, Eznevit, Karasay zirvesi Uğur Özet Emler, Eznevit, Karasay zirvesi Hafize Yiğit Emler, Eznevit, Karasay zirvesi Tuncel Kundakçılar Emler, Eznevit, Karasay zirvesi Mustafa Saat Emler, Eznevit, Karasay zirvesi Atike Doğan Emler, Eznevit, Karasay zirvesi Mesut Koçak Emler, Karasay zirvesi İnci Dündar Uysal Emler zirvesi Beyza Fincan Emler zirvesi Ayten Ağca Emler zirvesi Erdal Çakıroğlu Emler zirvesi


Konak Belediyemizin organize ettiği ve 2 yıldır Olympos Dağcılık Kulübü olarak, bizim de katıldığımız , Bu Gezegen Hepimizin solanıyla yola çıkan ‘’Patilerin Festivali’’ cumartesi günü Gündoğdu’da yapıldı. Oldukça kalabalık ve verimli geçen festivalin organizasyonunu yapan, Banu Özdemir başta olmak üzere , emeği herkese ve de Konak Belediyemize gönülden teşekkürler. Standımızın kurulmasından, toplanmasına kadar hep yanımda olan sevgili Uğur Özet arkadaşıma, Vildan Bulanık, Halil Bozkaya, Ali Yılmaz, Orcan Akyüz, Müjdat Pehlivan, Fatih Kutluer, Gürsel Koçak, Belgin Öncü, Bahar Tekeler, Necmiye Kabak ve Serap Varol arkadaşlarıma gün boyu standda destek veren Yamaç Paraşütü ekibimizden Savaş Kömürcü, Mehmet Ali Kömürcü arkadaşlarıma ne kadar teşekkür etsem azdır. İyi varsınız. Hepinizi çok seviyorum.


Dağcı manifestosu   

 1. Dağı ve dağın doğasını korumam gerektiğini aklımda tutacağım.
 2. Tırmanırken dağda veya kayada iz bırakmamaya çalışacağım. Bolt lu tırmanışlarda, yöresel kurallar ile spor değerlerine önem vererek, kayaya saygı duyacağım, darbemi en aza indireceğim.
 3. Her zaman getirdiklerimi geri götüreceğim.
 4. Ziyaret ettiğim dağ ve vadilerde yaşayanların yaşam tarzlarına ve kültürlerine saygılı olacağım.
 5. Ziyaret ettiğim ülkenin yasalarına ve toplumun kültürüne uygun hareket edeceğim.
 6. Asla sportif aktivitelere ve prensiplere uygun olmayan herhangi bir doping maddesini kullanmayacağım.
 7. Gereken her yerde ihtiyacı olanlara, zirveden vazgeçmem gerekse bile, yardım edeceğim.
 8. Teknik kapasiteme ve kabiliyetime uygun yerlere sertifikalı tırmanacağım.
 9. Dağda karşılaştığım dağcılara saygılı davranıp onlarla teknik tırmanış bilgilerimi paylaşıp, onların önerilerine de kulak vereceğim.
 10. Yerel tırmanış geleneklerini göz önünde bulunduracağım.


BİZDEN GÖRÜNTÜLER

« arasında 5 »