11 Şubat 2018 / Örnekköy Çocuk Ormanı- Şelale Doğa Yürüyüşü

Merhaba sevgili Olympos’ lular, Olympos Dağcılık Kulübü olarak, 11 Şubat pazar günü, doğa yürüyüşümüzü , Örnekköy Çocuk Ormanı- Şelale parkurunda yapacağız.

Bu hafta ‘’DOĞA VE ÇOCUK’’ diyoruz. Dolayısıyla yürüyüşümüz çok özel ve önemli. Desteğinize ihtiyacımız var.

Karşıyaka Kaymakanlığı , Ege Orman Bölge müdürlüğü ve Karşıyaka okullarının ortak çalışması ile Türkiye’ye örnek olacak, harika bir projeye dikkat çekmek için bu haftaki yürüyüşümüzü Örnekköy Çocuk Ormanından başlatıyoruz.Olympos Dağcılık Kulübü olarak, bizim de için de olduğumuz bu proje ile amacımız, çocukların doğaya çıkarılması, bazı derslerin doğada yapılması, oyunlar oynatılması,yürüyüşler, kamplar yapılması, böylelikle, daha paylaşımcı, kendine güvenen, sağlıklı, çevresine , ağaca, doğaya duyarlı bireyler yetişmesi.

Sınavdan sınava koşan çocukların oyuna vakti kalmadığı gibi, çocukların yeni eğlenceleri , maalesef cep telefonları, bilgisayar, televizyon ya da alışveriş merkezleri oldu. Her geçen gün doğadan uzaklaşan çocuklar , küçük yaşta depresyonla tanışır oldu, aşırı kilo, kolestrol gibi sağlık sorunları arttı. Çocukların algılama becerileri düştü. Çocuklar ne kadar küçük yaşta doğaya çıkarılır ise, öğrenme yetileri o kadar gelişir ve de başarılı olurlar.

Çocuklarımız için, geleceğimiz için yapılan bu çalışmada sizlerin desteği önemli. Vakti olan herkesi Pazar günkü yürüyüşümüze bekliyoruz.

Yürüyüşümüze özellikle çocuklarınızı getirmenizi bekliyoruz. Bir grup ile çocuklarımızı yürüteceğiz. Bir diğer grubumuz yavaş ve az yürüyecek. Üçüncü grubumuz ise, daha uzun ve hızlı yürüyecek.

Kahvaltımızı kendi getirdiğimiz kahvaltılıklarımız ile yapacağız. Öğle yemeğimiz doğada, yine kendi getirdiklerimiz ile olacaktır.

Servisimiz, Konak’tan, İzmir Büyükşehir Belediyesi önünden saat 08.00’de, hareket edecek olup., saat 08.15’de Karşıyaka iskele karşısı, öğretmenevi önünden, daha sonra da Girne Caddesinden geçerek devam edecektir. 2.aracımız Bornova Hükümet Konağı Önünden saat 08.00’de hareket edecek olup, saat 08.15’de Karşıyaka iskele karşısı, öğretmenevi önünden, daha sonra da Girne Caddesinden geçerek devam edecektir

Araç organizasyonu açısından gelmek isteyenler bilgi vermelidir.

Daima, sevgiyle, dostlukla kalın….

İletişim: Selda Ketenci Tel: 533 227 97 14

Önemli Uyarılar:Yürüyüşe katılacak arkadaşlar, ayakkabınızın yürüyüş için uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Ayak bileğinizi saran, esnek, rahat ve mümkünse tabanı kalın bir ayakkabı olmalıdır. Yürüyüşte kullandığınız giysilerinizin çabuk kuruyan, hafif , az yer tutan termal giysiler olması önemlidir. Dar, geç kuruyan pamuklu giysiler yürüyüşte sizi rahatsız eder. Yürüyüş sırasında vücut ısımız yükseldiği için, hava soğuk bile olsa, kalın giysiler ile yürümek zorlaşır. Dolayısıyla, olabildiğince katmanlı giyinmeli, terledikçe katmanı azaltmalısınız. Yürüyüşte kullandığınız çantanın, omuzlarınızı acıtmayacak, dengenizi bozmayacak dağ çantası olması önemlidir. Mevsime göre çantamızda yedek giysi,yedek çorap, yağmurluk, kafa lambası, yara bantı düdük,tozluk, güneş gözlüğü, güneş kremi olmalıdır. Yürüyüş-lerde öğle yemeğimizi doğada yediğimiz için, herkes kendi yiyeceğini , içeceğini kendisi getirmelidir. Gidilen rotadaki su durumuna göre yeterli miktarda suyunuz kesinlikle olmalıdır. Yemek molasına kadar, kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak için yanınızda kuru üzüm, kuru kayısı gibi atıştırmalıklar bulundurmanızı öneririz. Yürüyüş esnasında rehberin önüne geçilmemeli,, artçının arkasında kalınmamalı, alkol ve sigara kullanılmamalıdır. Organik olan çöpler, görüntü kirliliği olmayacak şekilde bir kayanın dibine bırakılabilir, ancak organik olmayan tüm çöplerimiz, kesinlikle şehre geri getirilmelidir. Doğada hiçbir şey bırakmıyoruz, tüm çöpleri topluyor, bırakılan izleri siliyoruz. Getirdiğimiz her şeyi geri götürüyor