24 Kasım 2019 / Yeni Foça Kozbeyli’de Yürüyüş ve Dağ Çileği Toplama

Merhaba sevgili Olympos’ lular,
Olympos Dağcılık Kulübü olarak, 24 Kasım Pazar günü, dağ çileği toplamaya, Yeni Foça-Kozbeyli parkuruna gidiyoruz. Yürüyüşümüze, Foça ilçemize bağlı Yeniköy.den başlıyoruz
Dağ çileklerimizi topladıktan sonra, öğle yemeğimizi doğada, kendi getirdiklerimiz ile yapıyoruz. Daha sonra parkurumuzun bitiş yeri olan Kozbeyli Köyüne inerken , Gencelli Koyu’nun manzarası size eşlik edecek. Köyde Kozbeyli’nin dibek kahvesini içebilir, köy meydanında kurulan, köylü pazarından alışveriş yapabilirsiniz.

Parkur, yaklaşık 11 km olup, herkesin zorlanmadan yürüyebileceği bir parkurdur.

Yürüyüşümüzde yavaş ve kısa yürüyecek olan A grubu , hızlı ve uzun yürüyecek olan B grubu yürüyüşümüz olacak.

Not: Kahvaltı molası, Ilıpınar Köyünde verilecek olup, Köy bakkalından ihtiyaçlarınızı, unlu mamullerden kahvaltılıklarınızı alabilirsiniz . Ayrıca rotamız üzerinde su olmadığından yeterli miktarda suyunuzu almayı unutmayınız. Dağ çilekleri için saklama kabı getirmeyi unutmayınız.

1.aracımız,
Konak’tan, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ilerisindeki otobüs duraklarından ( Konak Pıer’in karşısındaki duraklar) saat 08.00’de, hareket edecek olup. Alaybey’den devam ederek, saat 08.15’te Karşıyaka iskele karşısı, öğretmenevi önünden, daha sonra da Girne Caddesinden geçerek, Anadolu Caddesine çıkacaktır.

2.aracımız, ise,
Bornova Hükümet Konağı önünden saat 08:00′ te hareket edecek olup, Mustafa Kemal Bulvarı üzerinden geçerek, Smyrna Meydanı ve yine Alaybey’den devam edecektir.
Saat 08.15’te Karşıyaka iskele karşısı, öğretmenevi önünden, daha sonra da Girne Caddesinden geçerek, Anadolu Caddesine çıkacaktır.

Araç organizasyonu açısından gelmek isteyenler bineceği durak ile birlikte bilgi vermelidir.

Daima, sevgiyle, dostlukla kalın….

İletişim: İlhan Efe Tel: 532 442 30 83

Önemli Uyarılar: Yürüyüşe katılacak arkadaşlar, ayakkabınızın yürüyüş için uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Ayak bileğinizi saran, esnek, rahat ve mümkünse tabanı kalın bir ayakkabı olmalıdır. Yürüyüşte kullandığınız giysilerinizin çabuk kuruyan, hafif , az yer tutan termal giysiler olması önemlidir. Dar, geç kuruyan pamuklu giysiler yürüyüşte sizi rahatsız eder. Yürüyüş sırasında vücut ısımız yükseldiği için, hava soğuk bile olsa, kalın giysiler ile yürümek zorlaşır. Dolayısıyla, olabildiğince katmanlı giyinmeli, terledikçe katmanı azaltmalısınız. Yürüyüşte kullandığınız çantanın, omuzlarınızı acıtmayacak, dengenizi bozmayacak dağ çantası olması önemlidir. Mevsime göre çantamızda yedek giysi, yedek çorap, yağmurluk, kafa lambası, yara bandı düdük,tozluk, güneş gözlüğü, güneş kremi olmalıdır. Yürüyüşlerde öğle yemeğimizi doğada yediğimiz için, her-kes kendi yiyeceğini , içeceğini kendisi getirmelidir. Gidilen rotadaki su durumuna göre yeterli miktarda suyunuz kesinlikle olmalıdır. Yemek molasına kadar, kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak için yanınızda kuru üzüm, kuru kayısı gibi atıştırmalıklar bulundurmanızı öneririz. Yürüyüş esnasında rehberin önüne geçilmemeli,, artçının arkasında kalınmamalı, alkol ve sigara kullanılmamalı-dır. Organik olan çöpler, görüntü kirliliği olmayacak şekilde bir kayanın dibine bırakılabilir, ancak organik olmayan tüm çöplerimiz, kesinlikle şehre geri getirilmelidir. Doğada hiçbir şey bırakmıyoruz, tüm çöpleri topluyor, bırakılan izleri siliyoruz. Getirdiğimiz her şeyi geri götürüyoruz.