ANASAYFA1

[sg_popup id=5]

Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, dağcılık ve doğa sporlarının geliştirilmesi amacıyla, uzun yıllardan beri dağcılık
deneyimine sahip, doğaya karşı sorumlu, güvenilir kişilerce kurulmuştur.

Bizler dağda zor koşullarda karda, tipide küçük bir çadırda ekmeğini paylaşmış, el ele ve omuz omuza vermiş kişileriz.
Olympos ailesi olarak bizler tüm çalışmalarımızda ve etkinliklerimizde gönüllüyüz. Amacımız; Yurdumuzda dağcılığın
korunmasını, geliştirilmesini ve büyümesini sağlamak. Dağcılığın ruhunu ve geleneğini korumak. Güvenli ve etik dağcılığı
geliştirmek. Ulusal ve uluslararası organizasyonlar ile, dağcılık sporu başta olmak üzere, tüm doğa sporlarının gelişmesini
sağlamak. Gençleri doğa ile buluşturup, dağ ve doğa sporları ile onların sağlıklı ve doğru gelişimlerine katkıda bulunmak.
Sosyal sorumluluk projeleri ile, toplumda birey olmanın gereklerini yerine getirmek. Yaşama, çevreye, doğaya saygılı
ve bu değerlere sahip çıkan, savunan duyarlı bireylerin yetişmesini sağlamak. Dağları, doğayı ve çevreyi korumak için çalışmalar yapmak. Çalışmalarında,
uluslararası ve ulusal kuruluşlarla işbirliği yapmak ve dayanışma içerisinde olmak. Bu bilgi ve tecrübe birikimimizi sizlerle paylaşmak ve sizlerle birlikte
geliştirmek ve büyütmektir. Yaşamı, dağları ve doğayı seven herkese Hoş geldin diyoruz.

 

 

 

Olympos ‘’Dört Mevsim’’ Fotoğraf Yarışması’na davettir.
Yarışma, doğa ve dağcılık tutkunlarına fotoğraf sanatını sevdirmek ve fotoğraf aracılığıyla, toplumda çevre ve doğaya karşı farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.
Yarışma herkese açık olup, Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyesi olma zorunluluğu yoktur.
Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ‘Fotoğraf Yarışması’ diyerek, birden fazla fotoğraf ise klasör halinde ve katılım formu ile birlikte belirtilen mail adresine gönderilecektir. Fotoğrafların teslim tarihi 30.11.2022’dir.
Sergilenmeye değer bulunan ve sergiye giremeyen eserlerin tüm hakları Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünde olacaktır.
Sergide, gerektiğinde baskı ve satış hakkı Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları kulübünün olacak ve bağış kabul edilecektir.
Sergide satılan fotoğrafların ücreti; Kulübün fidan dikimi, çevre etkinliği ve sosyal faaliyetlerinde kullanılacaktır.
Ayrıca ilk 3 fotoğraf sahibi Olympos Dağcılık Kulübü’nün 2023 yılındaki bir faaliyetine ücretsiz katılım sağlayacaktır.

Son Katılım : 30/11/2022
Değerlendirmesi : 05/12/2022
Sonuç Bildirim : 10/12/2022
Sergi tarihi : 15/12/2022
Şartname ve Katılım Formu, irtibat numaramızı arayarak alınacağı gibi,
www.olymposdagcilik.org adresinden de indirebilirsiniz.
Cem ÖZER : 0532 325 80 49
e-mail : cemegabilgisayar@gmail.com
Keyifli çekimler…

 

 

     ↑ GENEL KURUL DAVETİ ↑

 

Spor tırmanışa meraklı arkadaşlar,
Konak’taki duvarımıza bekliyoruz. Salı akşamları, saat 19.00’dan sonra Nazmi arkadaşımız duvarda çalışmalar yapıyor. Antreman yapmak istiyorum diyenler, vaktinin uygun olduğu başka gün de gelebilir. Bekleriz.
Adres: 847/1 Sokak No.15/102 Konak/İZMİR (Hayat Hastanesi yakınındayız.)

  

Örnekköy Çocuk Ormanı

                    

Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü olarak, Örnekköy Çocuk Ormanı projesine dikkat çekmek amacıyla, bu haftaki günübirlik yürüyüşümüzü Örnekköy Çocuk Ormanından başlattık. Yürüyüşe, her yaştan çocuklar, büyükler ve Ulusal Down Sendromu Derneğinin gençleri katıldı. Burada bir grubumuz, Sancaklı, şelale senatoryum parkurunda yürüyüş yaparken, çocuk grubu da, Çocuk Ormanında, daha kısa ama keyifli bir yürüyüş yaptı. Ayrıca, çocuklar ile çadırlar kuruldu, küçük yaştan beri yürüyüşlere, kamplara, tırmanışlara katılan küçük dağcımız sevgili Eren Moray, kaya tırmanışı yaptı. Oyunlar oynandı. Çocuklarda doğa ve çevre bilinci üzerine söyleşi yapıldı.
Karşıyaka Kaymakamlığı , Ege Orman Bölge Müdürlüğü ve Karşıyaka okullarının ortak çalışması ile yapılan ve Olympos Dağcılık Kulübü olarak, bizim de için de olduğumuz Çocuk Ormanı projesinin, Türkiye’ye örnek olacağına inanıyoruz. Bu proje ile amacımız; çocukların doğaya çıkarılması, bazı derslerin doğada yapılması, oyunlar oynatılması, yürüyüş ve çadırlı kamplar yapılmasıdır. Böylelikle, daha paylaşımcı, kendine güvenen, sağlıklı, çevresine , ağaca, doğaya duyarlı bireyler yetişmesine vesile olmaktır. Her alanda örnek olan, öncülük yapan güzel İzmir’imizin, yine ülkemize öncülük edecek bu güzel projesi, Örnekköy'de, hayat bulması İzmir için çok büyük şans .
Eğitimde doğanın gücü, kanıtlanmış ve pek çok ülkenin ulusal eğitim programlarında uygulanmaktadır . Bizler zaten sürekli doğada olduğumuz için sonuçlarını çok net gördüğümüz örneklerimiz var. Bu nedenle bu projeyi çok önemsiyoruz.
Sınavdan sınava koşan çocukların oyuna vakti kalmadığı gibi, çocukların yeni eğlenceleri , maalesef cep telefonları, bilgisayar, televizyon ya da alışveriş merkezleri oldu. Her geçen gün doğadan uzaklaşan çocuklar , küçük yaşta depresyonla tanışır oldu, aşırı kilo, kolestrol gibi sağlık sorunları arttı.
Çocuklar ne kadar küçük yaşta doğaya çıkarılır ise, öğrenme yetileri o kadar gelişir ve de başarılı olurlar diyor ve tüm çocukları doğada olmaya ve Örnekköy Çocuk Ormanına çağırıyoruz.

[sg_popup id=5]

 

 

Merhabalar,

Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü olarak, doğaya ve dağlara dikkat çekmek amacıyla düzenlediğimiz ‘’Doğanın Sesi’’ konulu fotoğraf yarışmamıza toplam 27 kişi, 63 fotoğraf ile katılmıştır
Seçici Kurulumuz, 16 Ocak 2018 salı günü toplanarak, ödüle ve sergilenmeye değer bulunan fotoğrafları belirledi ve 26 fotoğraf, sergilenmeye değer bulundu. Bunların arasından ödül ve mansiyon alan fotoğraflar seçildi.

Seçici Kurulun değerlendirmesine göre ,
1. Ahmet Yetkin Yılmaz -Kocaeli
2. Erdal Kocaman – Tekirdağ
3. Şennur Güneş Sağın – İzmir

1.Mansiyon : Erdal Kocaman- Tekirdağ
2.Mansiyon : Serkan Filizci –Turgutlu
3.Mansiyon : Mustafa Çapa- İzmir
Ödülü kazanmışlardır.

Ödül alan, sergilenmeye değer bulunan, yarışmamıza katılan tüm arkadaşlarımıza ve sevgili seçici kurul üyelerimize teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Ayrıca seçici kurul önerisi üzerine, fotoğrafların 50x70 cm olmasına karar verilmiştir.

Ödül töreni ve sergi açılışımız 1 Şubat tarihinde Fuar- İzmir Sanat Merkezinde saat 19.00’da yapılacaktır.

 

[sg_popup id=5]

Bizden Haberler

Merhaba arkadaşlar,
Bildiğiniz gibi, TDF Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından bu yıl ilk kez takım olarak 8000'lik tırmanış organize edilmiş ve kulübümüzün antrenörlerinden sevgili Güçlü Özen de, bu takıma seçilmişti. Tunç Fındık, Güçlü Özen ve Adem Gül’den oluşan Gasherbrum I Yüksek İrtifa Ekibinin zirve yaptığı ve kamp 3’e döndükleri haberini aldık. Tüm ekibi gönülden kutluyorum. Muhteşem bir iş başardılar.

[sg_popup id=5]

Bizden Haberler

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 12-13 Ocak 2019 tarihlerinde Malatya’da düzenlenen 1.Ayak Spor Tırmanış Küçükler ve Gençler Boulder Türkiye Şampiyonasında Olympos Dağcılık Kulübümüz sporcusu Duru Güneş Yalçın kendi katogorisinde 1. Güven Yalçın ise 4.olmuştur. Sporcularımızı gönülden kutluyor, daha nice başarılar diliyoruz.

[sg_popup id=5]

Bizden Haberler

Bu haftasonu ( 30 Haziran - 1 Temmuz 2018 ) Olympos Dağcılıktan , 13 arkadaşımız, 3 farklı dağdan selam gönderdi. Tüm arkadaşları gönülden kutluyorum. Zirveleriniz bol olsun. Daha nice nice zirvelere. Sevgilerimle…

1.Ekibimiz Kaldı Dağı (3734 m) zirvesindeydi
Nazmi Öztürk-rehber-zirve
Ali Arabacı-zirve
Selda Ketenci-zirve
Eyüp Selek (Doruk Dağcılık üyesi)-zirve
Hatice Çakar-3550 metreden döndü

Gökhan Osmanoğlu-3400 metreden döndü                                                              3.Ekibimiz Aydos Dağı (3430) Şenliğindeydi.

2.Ekibimiz Emler (3723 m) zirvesindeydi                                                                   Deniz Akar-zirve
Zeki Varol-rehber-zirve                                                                                               Dursunali Saraç-zirve
Gamze Varol-zirve
Berna Dişci-zirve
Netice Kurtoğlu-zirve
Tuncel Kundakçılar-zirve

Dağcı manifestosu   

  1. Dağı ve dağın doğasını korumam gerektiğini aklımda tutacağım.
  2. Tırmanırken dağda veya kayada iz bırakmamaya çalışacağım. Bolt lu tırmanışlarda, yöresel kurallar ile spor değerlerine önem vererek, kayaya saygı duyacağım, darbemi en aza indireceğim.
  3. Her zaman getirdiklerimi geri götüreceğim.
  4. Ziyaret ettiğim dağ ve vadilerde yaşayanların yaşam tarzlarına ve kültürlerine saygılı olacağım.
  5. Ziyaret ettiğim ülkenin yasalarına ve toplumun kültürüne uygun hareket edeceğim.
  6. Asla sportif aktivitelere ve prensiplere uygun olmayan herhangi bir doping maddesini kullanmayacağım.
  7. Gereken her yerde ihtiyacı olanlara, zirveden vazgeçmem gerekse bile, yardım edeceğim.
  8. Teknik kapasiteme ve kabiliyetime uygun yerlere sertifikalı tırmanacağım.
  9. Dağda karşılaştığım dağcılara saygılı davranıp onlarla teknik tırmanış bilgilerimi paylaşıp, onların önerilerine de kulak vereceğim.
  10. Yerel tırmanış geleneklerini göz önünde bulunduracağım.  

 

                                                                                                                                                                   
facebooktakip

                                       

 

 

mountainforecast1-min

 

 

tirmanis-org1-min

 

 

tuncfindik-min