12 – 19 Ağustos 2022 / Gürcistan Svaneti Mestia

Merhaba arkadaşlar,
pandemi nedeniyle 2 yıldır programa aldığımız halde yapamadığımız Gürcistan Svaneti Mestia faaliyetini 12-19 Ağustos tarihlerinde yapıyoruz. Kafkasya’nın en yüksek 5 zirvesinin çepeçevre sardığı ve Svaneti bölgesinde yer alan, Mestia kasabasının doğasına hayran kalacaksınız.
UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan, Avrupa’nın sürekli yaşanan en yüksek yerleşim yeri USHGULI köyüne çıkacağız. Bin yıllık SVAN kulelerini göreceğiz.
Bu büyülü yolculuğa, siz de katılmak istiyorsanız, öncelikle mutlaka bizlere haber vererek, uçak ya da otobüs biletinizi alınız.
Araç kontenjanımız dolduğunda kayıtlar bitecektir.
Faaliyetimiz için, 12 Ağustos tarihinde sabah Trabzon Havaalanında buluşacağız.
Shkhara (5201 m), Tetnuldi (4974 m), Rustaveli (4960 m), Ushba (4710 m), Ailama (4.525 m) zirvelerinin kuşattığı Mestia kasabasından günübirlik yapacağımız yürüyüşlerde bu zirvelere el dokunuşu kadar yakın olacağız.
Genel Hatlarıyla Programımız:
12 AĞUSTOS CUMA:
İZMİR- TRABZON, SARP SINIR KAPISI, BATUM
Sun express uçuşu ile saat 06.05’de İzmir’den Trabzon’a uçuş, saat 08.00’da RİTUR tarafından Trabzon havalimanında karşılama, yaklaşık 45 dakikalık bir sürüşle Rize’ye varış, Rize’de kahvaltı sonrası yaklaşık 1,5 saatlik bir sürüşle Sarp sınır kapısına varış
Sarp sınır kapısında T.C kimliklerimiz ile Gürcistan’a giriş, Acara Özerk Cumhuriyeti başkenti Batum şehrine varış, 3*** otele yerleşme, Batum şehir gezisi, Batum şehir merkezinde serbest zaman, otelde konaklama
13 AĞUSTOS CUMARTESİ:
POTİ, SENAKİ, ZUGDİDİ, SVANETİ, MESTİA KASABASI
Batumda otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Çakvi, Kobuleti, Poti ve Senaki şehirleri üzerinden yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrası Samegrelo eyaletinin başkenti Zugdidi şehrine varış, Dadiani sarayı ve şehir gezisinin ardından Zugdidi şehrinde öğle yemeği.
Zugdidi şehrinde yemek sonrası Zugdidi ovasının çay bahçeleri arasından Kafkas dağlarına doğru yaklaşık 4 saatlik muhteşem manzaralar eşliğinde uygun fotoğraf molaları ile Mestia kasabasına varış, 1400 metre yükseltide en yenisi 500 yıllık olan muhteşem Svan kulelerinin ve Kafkas zirvelerinin çepe çevre sardığı Svaneti kasabasında PANSİYON/OTEL’e yerleşme, RİTUR Restoranda akşam yemeği ve konaklama

14 AĞUSTOS PAZAR :
MESTİA, SVAN KULELERİ, HATSVALİ, ZURİLDİ ZİRVESİ
Pansiyonda kahvaltı sonrası Mestia kasabasını ve en yenisi 500 yıllık olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Svan kulelerinin arasında gezinti, şaşırtıcı derece modern bir dizayna sahip olan Svan Ulasal Müzesi gezisi sonrası araçla Mestia kasabasını tepelerden görebileceğimiz orman içinde düzgün asfalt yoldan tırmanış, Hatsvali teleferik hattına varış.
Tarifsiz güzellikte ormanlar içinden Mestia kasabasını çevreleyen karlı zirvelerin görülmesi, Ieli yolundan güzergahımız üstündeki ikinci teleferik hattı olan Zuruldi hattına varış, 1850 metre yükselti-den teleferikle Kafkas dağlarının muhteşem görüntüleri eşliğinde teleferikle 2350 metre irtifaya çıkış, 360 derece panorama veren Zuruldi manzara noktasından Kafkas dağlarının ve yükseltileri 5 bin civarında ve üstünde olan 5 zirvenin ve onlarca zirvenin, vadinin, buzulun, yaylanın görülmesi.
Zuruldi de teleferik hattının kurulu olduğu noktada restoranda yemek olanağı sonrası orman içinden kısa bir yürüyüşle aracımızla buluşma, Mestia kasabasına transfer, Kraliçe Tamara havaalanının görülmesi sonrası PANSİYONU/OTEL’E transfer, RİTUR Restoranda akşam yemeği ve konaklama,
15 AĞUSTOS PAZARTESİ:
CHALADİ BUZUL YÜRÜYÜŞÜ, CHALADİ VADİSİ, MESTİA
Pansiyonda kahvaltı sonrası 1400 metre yükseltideki Mestia kasabasından gidiş dönüş rahat bir tempoda 7 saatlik bir yürüyüşle Lavlaadash köyü üzerinden tahta köprüden geçişle ulaştığımız Chaaladi buzuluna hareket.
Yürüyüş rotamız üzerinde Mestiachhala deresi, 3430 metre yükseltili Dalagora uçurumu, 4370 metrelik yükseltisi ile Chatini zirvesi, Chaaladi buzuluna ismini veren Chaaladi vadisi, Rusya Federasyonu ile sınır olan bölgede yaklaşık 2000 metre yüseltide yer alan Chaaladi buzulunun görülmesinin yanın-da sınır muhafızlarının da görülebildiği yükseldikçe değişik, değiştikçe şaşırtan zirvelerin görülmesi sonrası akşam saatlerinde Mestia kasabasına dönüş, RİTUR Restoranda akşam yemeği, PANSİ-YON/OTEL’imizde konaklama
16 AĞUSTOS SALI:
KORİLDİ GÖLÜ, ORMAN İÇİ YÜRÜYÜŞ, USHBA ZİRVELERİ
Kahvaltı, programımızdaki en zorlu fakat en güzel parkur yürüyüşüne başlıyoruz. Mestia kasabasınının içinden önce orman içine giriyoruz. Zaman zaman Ushba zirvesinin muhteşem görüntülerini izlememize imkan sağlayan orman içi patika yürüyüşünden sonra alpin çayırlara ulaşıyoruz. Büyüleyici Kafkas dağlarının tam ortasındayiz.
Bütün zirveler el dokunuşu kadar yakın. Ushba ve Chatani zirveleri yaklaştıkça uzaklaşıyor, sağ yanımızda Dalakora zirvesi ve Mestiachala deresi ve yatağı, tam karşımızda karlı zirveleri ve büyüleyici duruşları ile ile Tetnuldi ve Banguriani zirveleri. Alpin çayırlardan 2740 metre yükseltide yer alan Koruldi gölü ve diğer irili ufaklı göllere varış, lunch box öğle yemeği sonrası dönüş yoluna giriyor ve gün içinde toplamı 16 km kadar olan zorlu bir parkurda sıkı bir tempoda 8 saatlik bir yürüyüş yapmış olarak yorgun ama çok mutlu şekilde PANSİYON/OTELİMİZ’e dönüyoruz, RİTUR Restoranda akşam yemeği, konaklama
17 AĞUSTOS ÇARŞAMBA:
USHGULİ GEZİSİ, USHGULİ SVAN KULELERİ
Mestia kasabasında 3*** otelimizde/PANSİYON’umuzda alacağımız kahvaltı sonrası USHGULI turu, (kişi başı araç ücreti 10-15 USD arası bir meblağa karşılık gelmektedir ve katılımcı tarafından ödenir) Delica 4X4 araçlarla 45 km kadar stabilize bir yolla bol fotoğraf molalı yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonrası Avrupanın en yüksek sürekli yaşam alanı olan Ushguli köyüne varış.
Ushguli Svan kuleleri ve Svan Müzesisin görülmesi, köylerinden hiç dışarı çıkmamış, Türkiye’yi hiç görmemiş çocukların kış döneminde karla kaplı olan ve dış dünyayla irtibatı kesilen Svan çocuklarının uydu antenleri ile izledikleri Türk TV kanallarından öğrendikleri harika Türkçeleriyle Türkçe sohbet imkanı.
Ushguli köyünden organik ürünler alışverişi sonrası yine 4 saatlik molalı ve zaman zaman kısa yürüyüşlere ve fotoğraf çekimlerine imkan veren bir yolculukla Mestia kasabasına varış, RİTUR Restoranda akşam yemeği ve PANSİYON/OTEL’de konaklama
18 AĞUSTOS PERŞEMBE:
SVANETİ MESTİA, ZUGDİDİ, POTİ, BATUM
Mestia kasabasındaki son günümüzde RİTUR restoranda geç kahvaltı sonrası Svaneti- Kafkas dağlarına veda ederek yaklaşık 2,5 saatlik molalı bir yolculukla Zugdidi ovasında Zugdidi şehrine varış, Zugdidi pazarında alışveriş olanağı (yerel halkın alışveriş ettiği gerçek bir pazar yeri olan şehirde atalık tohumlar, ev yapımı çaça, şarap, bal vb gibi yöresel ürünler) alışverişi olanağı sonrası Senaki şehri üzerinden Gürcistan’ın 2. Büyük şehri ve eski başkentlerinden Kutaisi şehrine varış, Prometus mağarası ve /veya Sataplia mağarası- Dinazor ayak izleri gezileri, Kutaisi şehir gezisi ve Bagrationi Katedrali gezisi sonrası Kobuleti şehri üzerinden akşam saatlerinde Batum’a hareket, Batumda rehberimiz eşliğinde akşam şehir turu ve serbest zaman, yemek olanağı….
19 AĞUSTOS CUMA: BATUM- SARP SINIR KAPISI, RİZE, TRABZON, İZMİR
Sezon itibariyle 24 saat yaşayan ışıklar içinde Batum şehrinden saat 01.30 sularında Sarp sınır kapısın-dan Türkiye’ye giriş, uygun molalarla Trabzon’a hareket, saat 06.00 sularında Trabzon havalimanına varış, Sun express uçuşu ile saat 08.35’te İzmir’e uğurlama…
Bilgi ve kayıt :
Hafize Yiğit : 532 777 07 92
Daima, sevgiyle, dostlukla kalın….