18 -21 Mayıs 2017 / Olympos Adrasan Göynük Phaselis

Merhaba sevgili Olympos’lular,
19-21 Mayıs tarihlerinde Olympos, Adrasan,Göynük ve Phaselis’e gidiyoruz.
Programız aşağıdadır.
1.Gün (19 Mayıs Cuma): Sabah erken saatlerde Antalya Göynük’te olacağız. Orada doğanın içinde harika bir tesiste, bizim için hazırlanmış kahvaltımızı yaptıktan sonra, dileyenlerle aynı tesiste zipline, kanyoning yapacağız (extra). Daha önce hiç yapmamış olanların kesinlikle denemesi gereken, harika bir deneyim olacak.
Akşama doğru ise Olympos’a geleceğiz. Konaklayacağımız Pansiyona yerleşme ve kaldığımız pansiyonda açık büfe akşam yemeği-serbest zaman.

Olympos, içinden geçtiği dereciğin iki yanına yayılmış olup, SİT alanı kapsamında olduğu için çevresinde yapılaşma yasaktır. Burada konaklama ağaç evlerde yapılıyor. Olympos gezgincilerin en önemli duraklarından biridir.

2.Gün (20 Mayıs Cumartesi) :
Sabah kahvaltımızı yine açık büfe olarak, kaldığımız pansiyonda yaptıktan sonra, Adrasan’a gideceğiz.
Antalya’nın batısında yer alan Adrasan, bakir köyü ile yeşilin ve mavinin her türlü tonunu görebileceğiniz ender güzelliklerde doğal bir cennet. Adrasan ya da yeni ismiyle Çavuşköy, portakal ve nar bahçeleri arasında doğanın tüm cömertliğini sunduğu öte yandan eski uygarlıkların günümüze uzanan kalıntılarıyla dopdolu bir yer.
Cumartesi günü, Adrasan’dan başlayıp, Olympos’da biten tekne turumuz olacak. Akşam yine Olympos’taki pansiyonumuzda konaklayacağız ve akşam yemeğimiz, yine açık büfe olarak pansiyonumuzda olacak. Yemeğimizi yedikten sonra da Yanartaş’a gideceğiz.(Yanartaş’a giderken el feneri ya da kafa feneri gerekiyor. Almayı unutmayınız.) Yanartaş, Olympos’un kuzeyinde yer alan Çıralı Plajı’nın yamaçlarında yaklaşık 300 m. yükseklikte, yer alır. Mitolojiye göre Likya’lı Kahraman Bellerophon kanatlı atı Pegasos’un sırtında ağzından ateş püskürten canavar Kimera ile savaşmış ve onu burada öldürmüştür. Yöresel inanışa göre canavarın ağzından çıkan ateş bugün hala yanmaktadır. Burada yeryüzüne çıkan doğal gaz, havanın oksijeniyle birleşerek, antik devirlerden beri yanmaktadır.

3.Gün (21 Mayıs Pazar ) :
Sabah kahvaltımızı yine açık büfe olarak, kaldığımız pansiyonda yaptıktan sonra, yine Adrasan’a gideceğiz. Adrasan’da önce deniz keyfi, daha sonra ise ,sağlı- sollu ağaçlarla kaplı azmak üzerinde kurulan tesislerde keyifli bir zaman bizleri bekliyor olacak.

Adrasan’ın keyfini çıkardıktan sonra Phaselis antik şehrine gideceğiz. Dileyenler burada denize de girebilir. Phaselis; üç yani limanlarla örülü, sığ ancak ince kum ve muhteşem ormanı ile tam karşısındaki Olimpos dağının bulutsuz zirvesi ile muhteşem bir ortaçağ şehridir. Yarımadanın boyun kısmını kapsayan taşlı yolu çok beğeneceksiniz. Agoranın yanında birisi Phaselis için çok önemli bir tanrı olan ‘Athena Polias’ adına yapılmış,diğeri ise ‘Heista’ ve ‘Hermes’ için yapılmış iki tapınak vardır. Şehrin şu ihtiyacını karşılayan şu kemerleri Roma stili inşaa edilmiştir.Olympos dağı’nın eteklerinde yetişen nadide çiçeklerin yaydığı kokular, Phaselis köyününün muhteşem güzelliğine indiğinizde, dünyanın en güzel kokulu karışımını oluşturur. Derin derin nefes aldığınızda hissedersiniz o güzel kokuyu.

Bilgi ve başvuru: Hafize Yiğit:532.777 07 92
Aracımız 18 Mayıs perşembe gecesi saat 23.30’da Karşıyaka Anıttan , saat 23.45’de Konak viyadük altından saat 24.00’de Ege Üniversitesi kampüsünden hareket edecektir.
21 Mayıs Pazar gecesi en geç saat 23.00’de İzmir’de olmayı planlıyoruz.
Etkinlik Ücretimiz, yol ücreti, Göynükte’ki kahvaltı, 2 gece pansiyon konaklama,pansiyonda 2 açık büfe kahvaltı, yine pansiyonda 2 açık büfe akşam yemeği, tekne turu dahil 285.- TL. olup, etkinliğe katılmak isteyenlerin, 100 TL kaparoyu elden kulübe yatırmaları gerekiyor
Not: Faaliyetimiz boyunca çok fazla tarihi mekanlara gideceğimizden müze kartınızı almayı unutmayınız.
Ayrıca mayo, havlu, terlik, rahat yürüyüş giysisi, suda kullanabileceğiniz altı kaymayan sandalet, güneş kremi, güneş gözlüğü, şapka, küçük sırt çantası , tedbiren uzun kollu ve kalın giysiler, yedek ayakkabı, gözlük, fotoğraf makinesi, pil, yedek hafıza kartı ve şarj aletini almayı unutmayınız.