24 – 27 Haziran 2017 / Bayram’da Kaş-Kekova-Dalyan’a Gidiyoruz

Merhaba sevgili Olympos’lular,

Bayramda, yani 24-27 Haziran 2017 tarihlerinde Kaş, Kalkan, Kekova, Kaputaş, Saklıkent, Yakapark, Tlos Antik kenti, Yuvarlakçay ve Dalyan’a gidiyoruz.

Etkinlik Programı :

1.Gün (24 Haziran cumartesi):

Sabah erken saatlerde cennetten bir köşe Yuvarlakçay’da olacağız. Sabah kahvaltımızı Yuvarlakçay’da yaptıktan sonra, Yuvarlakçayın buz gibi sularının tadını çıkaracağız.

Öğle saatlerinde buradan Saklıkent’e geçeceğiz.
Saklıkent Kanyonu, dünyada eşine az rastlanır, mutlaka görülmesi gereken bir doğa harikasıdır. Türkiye`nin en büyük kanyonu olma özelliğini taşıyan Saklıkent, dar ve uzunluğu 18 km civarında-dır.

Burada dileyenlerle mini bir rafting yapacağız. (extra)

Akşam Yakapark’ta olacağız. Buz gibi su kaynaklarının muhteşem doğa ile buluştuğu bir yeryüzü cennetidir Yakapark. Pazar günü akşam su sesinin eşliğinde, uyku tulumlarımızla ile Yakapark’taki sedirlerde uyuyacağız.

2.Gün (25 Haziran pazar) :
Sabah kahvaltımızı Yakapark’ta yaptıktan sonra, buradan ayrılıyoruz. Önce Tlos Antik Kentine , sonra da Kalkan’a gidiyoruz.

Tlos Antik Kenti Xanthos, Patara, Pinara, Olympos ve Myra gibi birliğin üç oy hakkına sahip en büyük altı şehrinden biri kabul edilmiştir.

Tlos yerleşiminin başka hiçbir Likya kentinde olmadığı kadar geniş bir coğrafyaya yayıldığı anlaşı-lır ki, bundan dolayı Hitit kaynaklarında Tlos için “şehir” yerine “ülke” ifadesi kullanılmıştır. Ele geçen yazıtlardan antik kentin çok sayıda semt ve mahallelerden oluştuğu, çevresinde ise merkeze bağlı pek çok köy yerleşiminin bulunduğu bilinmektedir Tlos’un kuruluş efsanesi de Hellen mitos-larına dayandırılmış ve Tlos kent adının Tremilus ile Praksidike’nin dört oğlundan biri olan “Tloos”dan geldiğine inanılmıştır.

Tlos’dan dan sonra Kalkan’a gidiyoruz. Kalkan’da, dileyen Kalkan’ın güzel kumsalında denize girer, dileyen Kalkan’ın tadını çıkarır.

Kalkan’dan sonra Kaputaş Plajının muhteşem denizinde yüzme molamız olacak.

Kaputaş plajı, Kaş-Kalkan yolu üzerinde bulunan, bölgedeki en güzel plajlardan birisidir. Beyaz kumu ve doyumsuz güzellikteki mavi denizi ile mutlaka görülmesi gereken yerlendendir.

Sonrasında Kaş’ta serbest zaman.

Pazar günü geceyi Kaş merkezde, teknede uyku tulumlarımızda geçireceğiz.

Likya’nin önemli kentlerinden biri olan Kaş, çevresindeki antik döneme ait kentleriyle, iyi korun-muş kaya mezarlarıyla, tiyatrosuyla, doğasıyla, sıcak insanları ve sevimli sokaklarıyla doyumsuz bir tatil beldesidir.

3.Gün (26 Haziran Pazartesi) :

Pazartesi günü aynı tekne ile Kekova’ya tekne turuna çıkacağız.

Depremler sonucu, Kekova adası deniz altında kalmış ve buraya batık şehir ismi de verilmiştir. Yapacağımız tekne turu ile batık kent, Kekova’yı göreceğiz ve daha sonra, yakınındaki yine tarihi Üçağız Köyü’ne gideceğiz. Hem doğal güzelliği, hem de tarihe bir yolculuk içermesi nedeniyle Ke-kova’da yapılan tekne turları, dünya’nın sayılı güzellikteki tekne turlarındandır.

Tekne turu sonrasında Kaş’tan ayrılıyor ve Dalyan’a gidiyoruz.

Akdeniz ile Ege’nin birlestigi noktada bir doga harikası olan Dalyan, 2008 yılında The Times tarafından Avrupa’nın en güzel açık alanı seçilmistir. Dalyan son yıllarda, caretta caretta deniz kaplumbağaları ,Kaunos antik şehri, Kaya mezarları ve çamur banyolarıyla turizmin gözdesi haline gelen cennet bir beldedir.

Gece Dalyan’da , 2 oda bir salonu ile 5 kişinin kalabileceği Apartlarda kalıyoruz.

4.Gün (27 Haziran Salı) :

Salı günü sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra, tekne ile Dalyan’ın ve Ekincik koylarının tadını çıka-racağız.
Bilgi ve başvuru: Hafize Yiğit:532.777 07 92

Aracımız, 23 Haziran cuma gecesi Karşıyaka Girne Caddesinden saat 23.45’de, sonra Karşıyaka iskeleden (iskele – anıt arasında, otobüslerin durabileceği bir noktadan), saat 24.00’de, Konak’ta, İzmir Büyükşehir Belediyesi önünden saat 00.15’de ve en son Bornova Ege Üniversitesi kampüsten saat 00.30’da hareket edecektir.

27 Haziran Salı gecesi en gec saat 23.00’de Izmir’de olmayı planlıyoruz.

Etkinlik Ücretimiz, tüm ulaşım ücretleri, kekova tekne gezisi ve teknede öğle yemeği, Dalyan’da apartlarda konaklama, Dalyan’daki kahvaltı, Dalyan ve Ekincik tekne turu ile teknede öğle yemeği dahil katılım payı 410.-TL. olup, etkinliğe katılmak isteyenlerin, 200 TL kaporayı elden kulübe yatırma-ları gerekiyor.

Faaliyetimiz boyunca tarihi mekanlara gideceğimizden müze kartınızı almayı unutmayınız.

Ayrıca mayo, havlu, terlik, rahat yürüyüş giysisi, suda kullanabileceğiniz altı kaymayan sandalet, güneş kremi, güneş gözlüğü, şapka, küçük sırt çantası , tedbiren uzun kollu ve kalın giysiler, yedek ayakkabı, gözlük, fotoğraf makinesi, pil, yedek hafıza kartı ve şarj aletini almayı unutmayınız.

ÖNEMLİ NOT: Bir hafta içinde yeterli çoğunluk sağlanmadığı takdirde faaliyet iptal edileceği için katılmak isteyenlerin gecikmeden bilgi vermeleri önemlidir.