Türkiye tek yürek

Merhaba sevgili Olympos ailesi,
Öncelikle hepimizin başı sağ olsun. Deprem olduğunu öğrendiğimiz gün, kulüp olarak yardıma gitmek isteyenlerle, kendiliğinden oluşan ekip, birkaç saat içinde hazır oldu ve
kendi imkanlarımız ile araç ayarlayarak hemen yola çıktık. Ama yanımızda, dağcılıkta kullandığımız malzemeler ve birkaç küçük malzeme dışında malzememiz olmadığı gibi, alacak vaktimiz de olmadı. Oysa ki orada çok fazla malzeme ihtiyacımız olacaktı. Hızlı bir organizasyon ile benim hesabıma paralar geldi. Gelen paralarla, Manavgat’tan Jeneratörler, hiltiler, demir kesme makasları, levyeler, canavar taşları, projektörler, tornavidalar, balyozlar, çekiçler, eldivenler, gözlükler, kablolar, sağlık malzemeleri, eksta mazot vs alarak devam ettik. Bize malzeme veren ya da almamız için destek veren herkese gönülden teşekkürler. Her biriniz iyi ki varsınız.
Hatay’a vardığımızda gözlerimize inanamadık. Sanki bir film setinde gibiydik. Uçakla bombalar atılsa bu kadar yıkım yapamaz. Neredeyse taş taş üstünde kalmamış. Bizim çalıştığımız Armutlu mahallesinde, ayakta kalan bina yoktu diyebilirim.
İnsanlar sokakta yatıyor, tuvalet diye bir şey yok. Hava çok soğuk, elektrik yok, su yok, tuvalet yok, yemek yok.. Bağrış, çağrış. Tam bir can pazarı ve keşmekeş. Bulunduğumuz yerde . askerler dahil kimsede çadır, uyku tulumu vs. yok. Herkes sokakta yatıyordu. Oradan buradan gelen yardımlarla yemek yiyordu. Neyse ki bulunduğumuz bölgede kendiliğinden gelip yemek desteği sağlayan Ankara ve Konya’ dan gelen bir aile ve dernek vardı. yemek desteği veren ailelere , kurumlara binlerce kez teşekkür ediyorum.
Bizler, bir yandan can kurtarmaya çalışırken, bir yandan da yakınına ulaşmak için muhatap bulamadığı için bizden yardım isteyenlerle uğraşmak zorunda kaldık. Aynı anda 10 yerde olmamız mümkün değil diyemedik. Acısı olan birine bunu anlatmak çok zor. Haklılar ama bizim gücümüz de, sayımız da sınırlı.

Bu acı olaydan ben kendi adıma eksiklerimizi gördüm, dersimi aldım. Maalesef zamanı geri getiremiyoruz ama olabilecek afetlerde hepimiz yeterince malzeme ve bilgi olarak hazır olmalıyız. Bu çalışmayı en kısa zamanda yapacağıma, ben kendi adıma söz veriyorum. Çok üzgünüm.
Arama kurtarma çalışmalarında özveri ile çalışan tüm arkadaşlarıma , Olympos Dağcılık Kulübü adına çok teşekkür ediyorum. Emeğinize sağlık. İyi ki varsınız.
Alanda görev yapan arkadaşlarımız şöyle : Hafize Yiğit, Şakir Tıkıroğlu, Faruk Hariri, Umut Doğruyol, Bora Demiroğlu, Ferdi Gül, Nedim Birer, Onur Yaşayancan, Ali Yılmaz, Uğur Özet, M.Ersin Arsal, M.Namık Esen, İbrahim Yağcı, İlyas Deniz, Kemali Sarıdoğan, Barış Gökhan Tagar, Ersin Kayıkçı, Kadriye Büyükburç, Gökhan Osmanoğlu, Aylin Çınar, Onur Çağıner, Gülhan Turan.
Her birinizi sevgiyle kucaklıyorum. İyi günlerde görüşmek dileğiyle. Sevgiler…
Hafize Yiğit
Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü